TEMAT NA CZASIE Resort finansów przygotował zmiany w rozporządzeniach w sprawie dokumentacji cen transferowych. Zmiany związane są ze zniesieniem z mocą od stycznia 2021 roku obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych dla tzw. pośrednich transakcji rajowych.
Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany do rozporządzenia ministra finansów z 21 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz rozporządzenia ministra finansów z 21 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Konieczność wprowadzenia zmian w rozporządzeniach wynika z nowelizacji przepisów ustawy, którą wprowadziła ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 2180).
Nowe przepisy znoszą obowiązek odpowiedniego stosowania zasady ceny rynkowej oraz obowiązek sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych dla tzw. pośrednich transakcji rajowych. Podnoszą także progi dokumentacyjne dla bezpośrednich transakcji rajowych.
Nowelizacja rozporządzenia CIT zakłada m.in. uchylenie z mocą wsteczną od stycznia 2021 roku dotychczasowego art. 11o ust. 1a ustawy, w którym określone były obowiązki dokumentacyjne względem transakcji kontrolowanych oraz transakcji innych niż transakcje kontrolowane, jeżeli rzeczywisty właściciel miał miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. pośrednie transakcje rajowe). W związku z uchyleniem dotychczasowego art. 11o ust. 1a ustawy, w rozporządzeniu w § 2 w pkt 5 w lit. a skreślono z mocą wsteczną odwołanie do ust. 1a ustawy, określającego obowiązki dokumentacyjne względem tzw. pośrednich transakcji rajowych.
Przypomnijmy, że w przypadku pośrednich transakcji rajowych chodzi o transakcje, w wyniku których należność przekazywana jest na rzecz „rzeczywistego właściciela” mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w raju podatkowym.
Nowelizacja rozporządzenia PIT zakłada identyczne zmiany, tj. uchylenie z mocą wsteczną od stycznia 2021 r. dotychczasowego art. 23za ust. 1a ustawy, w którym określone były obowiązki dokumentacyjne względem transakcji kontrolowanych oraz transakcji innych niż transakcje kontrolowane, jeżeli rzeczywisty właściciel miał miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. pośrednie transakcje rajowe). W związku z uchyleniem dotychczasowego art. 23za ust. 1a ustawy, w rozporządzeniu w § 2 w pkt 5 w lit. a skreślono z mocą wsteczną odwołanie do ust. 1a ustawy, określającego obowiązki dokumentacyjne względem tzw. pośrednich transakcji rajowych.
Obydwa rozporządzenia wejdą w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z mocą̨ od 1 stycznia 2021 r. Obecnie znajdują się na etapie konsultacji.
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Wysokość kapitału pozostałego do spłaty decyduje o tym czy składa się TPR Wysokość kapitału pozostałego do spłaty decyduje o tym czy składa się TPR - BDO
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO
Please fill out the following form to access the download.