BDO W MEDIACH Spółka komandytowa nie może już kontynuować wpłaty zaliczek uproszczonych wpłacanych przez jej wspólników – pisze w Rzeczpospolitej Lidia Rubińska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.
Od początku roku obowiązują przepisy na podstawie, których spółka komandytowa mająca siedzibę lub zarząd w Polsce stała się od 1 stycznia 2021 r. podatnikiem CIT. Ustawodawca przewidział jednak odstępstwo od tej zasady i umożliwił spółce komandytowej uzyskanie statusu podatnika CIT od 1 maja 2021 r. Stosownie do zapisów art. 12 ust. 2 ustawy zmieniającej spółka komandytowa może postanowić, że przepisy ustawy o CIT w nowym brzmieniu stosuje się do tej spółki oraz przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce począwszy od 1maja 2021 r.
Według art. 25 ust.6 ustawy o CIT podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie. Długi i zawiły przepis wskazuje zaliczki uproszczone mogą płacić podatnicy, którzy złożyli w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe za poprzedni rok lub za dwa lata wstecz i wykazali w nim podatek należny.
Cały artykuł został opublikowany w Rzeczpospolitej z 30 czerwca 2021 r., str. H8