BDO W MEDIACH Wynajmowana w państwie członkowskim nieruchomość nie stanowi stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, gdy jej właściciel nie ma własnych zasobów ludzkich do świadczenia usług związanych z najmem - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 3 czerwca 2021 r. w sprawie Titanium Ltd (C‑931/19), który opisuje Rzeczpospolita.
Emilia Wolnowska, doradca podatkowy, Tax Manager w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Poznaniu komentując wyrok na łamach gazety zwróciła uwagę, że stanowi on ważny punkt w kształtującej się linii orzeczniczej Trybunału Sprawiedliwości UE w zakresie stałego miejsca prowadzania działalności gospodarczej dla celów VAT. Powstanie stałego miejsca prowadzenia działalności ma w pewnych przypadkach kluczowe znaczenie dla określenia miejsca opodatkowania usług na gruncie VAT oraz rozliczania transakcji transgranicznych. Definicje stałego miejsca zawarte w przepisach pozostawiają duże pole do interpretacji. Co bowiem oznacza wystarczająca stałość oraz odpowiednia struktura w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, niezbędne do wykreowania takiego stałego miejsca?
Od wielu lat zagadnienie to budzi duże kontrowersje, szczególnie gdy się weźmie pod uwagę kierunek, w którym zmierzają polskie organy podatkowe. W ostatnim czasie polskie organy podatkowe przyjmowały bardzo restrykcyjne stanowisko, skutkujące coraz większą liczbą przypadków, w których spółki zagraniczne musiały dla celów VAT rozpoznawać w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności. Polskie organy doszukują się powstania stałego miejsca nawet w przypadku korzystania ze struktury innych niepowiązanych podmiotów przy nabyciu towarów, czego przykładem jest interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 30 marca 2021 r. (0114-KDIP1-2.4012.563.2020.1.AC). Wiąże się to z negatywnymi konsekwencjami dla polskich usługodawców, którzy fakturowali bez VAT.
Zagraniczni przedsiębiorcy stoją często przed dylematem jak udokumentować i jak przekonać kontrahentów o istnieniu stałego miejsca bądź jego braku w Polsce. Polscy podatnicy świadczący usługi na rzecz podmiotów zagranicznych powinni mieć świadomość tego ryzyka. Zalecana jest weryfikacja czy usługa nie jest nabywana dla celów wykreowanego w Polsce stałego miejsca podmiotu zagranicznego, a przez to czy na fakturze nie powinien być uwzględniony VAT.
Cały opis wyroku TSUE można przeczytać w Rzeczpospolitej z 18 września 2021 r., str. D5