W dokumentacji lokalnej nie ujmuje się umów przedwstępnych

TEMAT NA CZASIE  Zawarcie przez podmioty powiązane umowy przedwstępnej nie stanowi transakcji kontrolowanej. Tym samym nie podlega ona obowiązkowi dokumentacyjnemu w przypadku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (19562) wyjaśniło, że umowa przedwstępna oraz wynikające z niej skutki prawne nie spełniają̨, ze względu na swoją charakterystykę̨, przesłanek definicji transakcji kontrolowanej. Tym samym w przypadku, gdy zawarta została umowa przedwstępna, a w roku podatkowym, za który sporządzana jest dokumentacja cen transferowych nie doszło do zawarcia umów przyrzeczonych, nie podlega obowiązkowi dokumentacyjnemu.

Jak wyjaśnił w odpowiedzi wiceminister Jan Sarnowski, lokalna dokumentacja cen transferowych jest sporządzana dla „transakcji kontrolowanej”.

Pojęcie transakcji kontrolowanej oznacza identyfikowalne na podstawie rzeczywistych zachowań stron, działania o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań. Oznacza to, że podstawowym elementem definiującym transakcję kontrolowaną pomiędzy podmiotami powiązanymi jest jej charakter gospodarczy. Tymczasem umowa przedwstępna nie należy do kategorii umów wzajemnych. Oświadczenia woli zawartego w umowie przedwstępnej nie da się ocenić w kategoriach ekonomicznych i nie może być przedmiotem obrotu. Zobowiązanie do złożenia w przyszłości określonego oświadczenia woli nie stanowi bowiem ekwiwalentu, zwłaszcza ekonomicznego (odpłaty), analogicznego zobowiązania drugiej strony.

Jak podkreślono w odpowiedzi na interpelację, podobne stanowisko prezentowane jest w orzecznictwie Sądu Najwyższego, który orzekł, że umowa przedwstępna nie jest umową wzajemną, gdyż̇ stanowiąc tylko instrument prawny prowadzący do zawarcia umowy przyrzeczonej reguluje interesy stron na „przedpolu” zawarcia umowy przyrzeczonej (wyrok Sądu Najwyższego z 25 lutego 2016 r., sygn. akt III CSK 136/15).

Podsumowując, wiceminister wyjaśnił, że podstawową cechą transakcji kontrolowanej jest jej charakter gospodarczy, czego nie można powiedzieć o umowie przedwstępnej stanowiącej jedynie zobowiązanie do zawarcia określonej umowy w przyszłości. Nie powstaje przy tym stosunek odpłatny charakterystyczny dla umów wzajemnych. Umowy przedwstępne występujące w obrocie gospodarczym mogą̨ również zawierać postanowienia o prawie do odstąpienia przed zawarciem umowy przyrzeczonej (tzw. umowne prawo do odstąpienia). Oznacza to bezcelowość sporządzania dokumentacji cen transferowych dla umów, które w łatwy sposób mogą̨ zostać rozwiązane na podstawie umownych przesłanek ustalonych przez strony.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Liczą się transakcje jednorodne zawierane z jednym podmiotem Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO

Please fill out the following form to access the download.