Umowy spółki nie będącej osobą prawną trzeba raportować w TPR

TEMAT NA CZASIE  Wykazaniu w informacji TPR nie podlega wypłata zysku dla wspólników spółek niebędących osobami prawnymi (oraz odpowiednio otrzymanie zysku przez wspólnika takiej spółki) jako zdarzenie niebędące transakcją kontrolowaną. Konieczne natomiast jest wykazanie transakcji umów spółek niebędących osobami prawnymi.

Zgodnie z obowiązującym wzorem informacji o cenach transferowych oraz najnowszym zestawem pytań i odpowiedzi Ministerstwa Finansów (z października 2021 r.), dla wykazania transakcji umów spółek niebędących osobami prawnymi, w Informacji TPR właściwa jest kategoria 3101 Umowa spółki niebędącej osobą prawną, umowa wspólnego przedsięwzięcia lub umowa o podobnym charakterze. Dodatkowo w polu Rodzaj Transakcji Kontrolowanej należy wybrać z listy rozwijanej, czy jest to Umowa spółki niebędącej osobą prawną, czy Umowa wspólnego przedsięwzięcia lub umowa o podobnym charakterze.

Raportując w Informacji TPR umowy z tej kategorii należy uzupełnić pola: Wartość transakcji, Wartość wkładów ogółem, Wartość wkładów oraz Udział.

Ustalanie wartości transakcji kontrolowanej w przypadku transakcji polegających na zawarciu umowy spółki niemającej osobowości prawnej odnosi się do łącznej wartości wkładów wniesionych do spółki niemającej osobowości prawnej. Wartość transakcji wykazuje się w tysiącach złotych (czyli bez miejsc po przecinku).

Pole Wartość wkładów ogółem należy uzupełnić o łączną wartość wkładów wniesionych (uwzględniając wartość wkładów zwróconych) przez wszystkich wspólników na koniec okresu, za który składana jest Informacja TPR, w tysiącach złotych (również bez miejsc po przecinku).

W polu Wartość wkładów wskazuje się łączną wartość wkładów wniesionych (uwzględniając wartość wkładów zwróconych) przez wspólnika na koniec okresu, za jaki składana jest Informacja TPR, w tysiącach złotych (bez miejsc po przecinku).

Uzupełniając pole Udział, należy wskazać w nim rodzaj udziału wynikający z danej umowy na koniec okresu, za jaki składana jest Informacja TPR – tj. udział w zysku, udział w stracie lub udział w majątku likwidacyjnym (co istotne możliwy jest wybór wielokrotny).

Następnie należy podać w polu Procentowy udział wartość procentową wskazanego udziału, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Po przekształceniu TPR składa nowa spółka Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO