Strata obliguje do sporządzenia dokumentacji lokalnej

TEMAT NA CZASIE  Zwolnienie z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych dotyczy tych powiązanych podmiotów krajowych, które mimo przekroczenia limitów dokumentacyjnych, nie poniosły w danym roku straty.

W art. 11n pkt 1 ustawy o CIT wskazano warunki zwolnienia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych. Zgodnie z tym przepisem, obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych nie ma zastosowania do transakcji kontrolowanych zawieranych wyłącznie przez podmioty powiązane mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w roku podatkowym, w którym każdy z tych podmiotów powiązanych spełnia łącznie następujące warunki: nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 6 (zwolnienia podmiotowe), nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a (zwolnienia dla SSE i PSI), nie poniósł straty podatkowej (ze źródła przychodów, do którego zalicza się tę transakcję).

Z przepisu tego wynika, że zwolnienie z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych nie ma zastosowania do transakcji kontrolowanych zawieranych przez podmioty krajowe, które m.in. poniosły stratę podatkową. Poniesienie straty przez taki podmiot powoduje zatem, że dokumentacja taka musi być sporządzona nawet, gdy spełnione zostały pozostałe warunki zwolnienia.

Potwierdza to interpretacja z 7 czerwca 2021 r. (nr 0111-KDIB1-2.4010.120.2021.2.MS), w której fiskus wyjaśnił, że podatnik może korzystać z opisanego zwolnienia dokumentacyjnego, dla jednorodnych transakcji kontrolowanych (zakup i sprzedaż towarów), które przekroczyły progi dokumentacyjne wskazane w ustawie o CIT, zrealizowanych z podmiotami powiązanymi, które spełniają przesłanki przytoczonego art. 11n pkt 1 ustawy o CIT. Z kolei w przypadku transakcji kontrolowanej (sprzedaż towarów) zrealizowanej z podmiotami powiązanymi, które nie spełniają przesłanek art. 11n pkt 1 ustawy o CIT w zakresie nieponiesienia straty podatkowej, obowiązku dokumentacyjnego nie będzie, gdy wartość transakcji nie przekracza progów wskazanych w ustawie o CIT.

W interpretacji zwrócono także uwagę, na treść art. 11l ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym określając wartość transakcji kontrolowanych o charakterze jednorodnym, nie uwzględnia się wartości transakcji kontrolowanych, o których mowa w art. 11n, co oznacza, że wartość transakcji (i progi dokumentacyjne) należy ustalać jedynie dla tej części transakcji, która nie podlega zwolnieniu.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: TP Adjustment bez korekty wystawionych faktur Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO