BDO W MEDIACH Polski ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie szczególnych regulacji dotyczących podatkowego ujęcia i rozliczenia inwestycji zaniechanych z uwagi na skutki Covid-19 - pisze w Rzeczpospolitej Rafał Krysa, radca prawny, doradca podatkowy, starszy menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.
Wpływ pandemii może jednak stanowić istotną okoliczność uzasadniającą potrącalność skapitalizowanych kosztów dla celów opodatkowania podatkami dochodowymi oraz brak obowiązku korekty odliczenia VAT naliczonego.
Pandemia Covid-19 przyniosła wiele zawirowań biznesowych, częstokroć zmuszając podatników to zaniechania niektórych z prowadzonych inwestycji. Poprzez inwestycję rozumieć tutaj będziemy – w ślad za ustawami o CIT i PIT – środki trwałe w budowie, tj. zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego. Ich katalog jest otwarty, lecz uzależniony od uwarunkowań faktycznych dotyczących danego biznesu. Trwałe zaprzestanie takich działań inwestycyjnych z uwagi na Covid-19 należy zatem poddać ocenie pod kątem potrącalności poniesionych dotychczas wydatków inwestycyjnych dla celów podatkowych oraz konieczności korygowania związanych z nimi kwot VAT naliczonego.
Należy zaznaczyć, iż ustawodawca nie zdecydował się wprowadzić żadnych szczególnych regulacji podatkowych związanych z zaniechaniem inwestycji w związku z pandemią Covid-19. W tym zakresie aktualne będą zasady ogólne wynikające z ustaw CIT, PIT oraz VAT. Także aktualne pozostaje piśmiennictwo i orzecznictwo dotyczące tej kwestii – także wyartykułowane przez początkiem pandemii. Orzecznictwo to nie zmieniło się również w uwagi na okoliczności wynikające z samego faktu wystąpienia pandemii.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 27 października 2021 r., str.: H1-H2