Sankcja VAT jest niezasadna, jeśli nie doszło do oszustwa

BDO W MEDIACH  Wprowadzona przez Polskę 20-proc. sankcja VAT jest niezgodna z przepisami unijnymi, gdyż jest nakładana bez rozróżnienia czy podatnik popełnił błąd czy dopuścił się oszustwa – wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 kwietnia 2021 r. (C-935/19), który na łamach Rzeczpospolitej analizuje Emilia Wolnowska, doradca podatkowy, Tax Manger w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Poznaniu.

Omawiany wyrok ma bardzo ważne znaczenie dla polskich podatników. Przypomnijmy, że sankcja VAT w obecnym kształcie została wprowadzona w 2017 r. Jej stawka wynosi 20 proc., 30 proc., a w pewnych szczególnych przypadkach nawet 100 proc. Obniżona 20-proc. sankcja (zamiast 30 proc.) miała pełnić swego rodzaju zachętę do dobrowolnego skorygowania i uregulowania przez podatnika błędnych rozliczeń wykrytych w toku kontroli. Na sankcję narażeni byli również uczciwi podatnicy, którzy popełnili niezamierzony błąd z uwagi na zawiłość przepisów. W omawianym przypadku błąd popełniony został na skutek trudności jakie powoduje stosowanie przepisów dotyczących zwolnienia przy dostawie nieruchomości, ale, co słusznie zauważył polski sąd, nie doszło do uszczuplenia należności budżetowych.

Wdrożona przez Polskę sankcja VAT nie jest instrumentem wyjątkowym na tle innych krajów członkowskich. Sankcja VAT znana też była już wcześniej polskiemu ustawodawstwu. Z wyroku Trybunału należy jednak wyciągnąć wniosek, że jest to narzędzie nakierowane na walkę z oszustwami podatkowymi i nie powinno być stosowane na zasadzie automatyzmu do wszelkich nieprawidłowości w rozliczeniach. Możemy się zatem spodziewać zmiany krajowych regulacji w tym zakresie.

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 26 kwietnia 2021 r., str. D5