BDO W MEDIACH W przypadku wykupu obligacji przychodem obligatariusza są jedynie odsetki wypłacone przez emitenta, a nie kwota nominalna wykupionych papierów wartościowych – wskazuje w Rzeczpospolitej Lidia Rubińska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.
Ekspert BDO analizował przypadek, gdy spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą, z której osiąga przychody. Nadwyżkę środków pieniężnych spółka zamierza inwestować w zakup obligacji Skarbu Państwa i w obligacje korporacyjne emitowane przez podmioty prywatne. Tym samym będzie osiągała przychody z odsetek z tytułu wykupu obligacji przez emitenta. Spółka ma wątpliwość czy wykup obligacji przez Skarb Państwa oraz przez podmiot prywatny spowoduje powstanie przychodu wyłącznie w kwocie otrzymanych odsetek. A może przychodem będzie również wypłacona przez emitenta kwota nominalna obligacji? Czy przychód ten należy zakwalifikować do przychodów z zysków kapitałowych?
Artykuł 7b ust. 1 pkt 1 lit. k oraz lit. l ustawy o CIT określa przychody, które należy zakwalifikować do przychodów z zysków kapitałowych. Powołany przepis zawiera konkretne transakcje gospodarcze kreujące przychód podatkowy z zysków kapitałowych, co oznacza, że wszelkie inne przychody niewymienione w tym przepisie nie należą do tej kategorii przychodów.
Do przychodów z zysków kapitałowych zalicza się m.in. odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych, których siedziba lub zarząd znajduje się w Polsce, a także odsetki od pożyczki partycypacyjnej udzielonej ww. podmiotom. A zatem odsetki m.in. zgromadzone na rachunkach bankowych czy odsetki od niezapłaconych należności nie mieszczą się w przychodach z zysków kapitałowych. Tego rodzaju odsetki należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł. Stanowisko to potwierdza dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z 30 stycznia 2019 r. (0111-KDIB2-3.4010.379.2018.2.HK).
Inaczej traktowane są odsetki od udzielonych pożyczek na nabycie akcji. Skoro przychody z udziału w zyskach osoby prawnej, a także przychody ze zbycia udziału (akcji) są przychodem z zysków kapitałowych, to do tego samego źródła przychodów należy zaliczyć koszty finansowania zakupu tych akcji, tj. odsetek od pożyczki udzielonej na zakup akcji. W interpretacji dyrektora KIS z 21 listopada 2018 r. (0114-KDIP2-3.4010.236.2018.2.MC) czytamy, że „przychody z udziałów/akcji zaliczane są do przychodów z zysków kapitałowych, a zatem wszystkie wydatki (bezpośrednie i pośrednie) związane z nabyciem udziałów/akcji powinny być przypisane do źródła przychodów jakim są zyski kapitałowe.”. W świetle przepisów zmienionych od 2021 r. do przychodów z zysków kapitałowych zalicza się także przychody ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej.
Cały artykuł jest opublikowany w Rzeczpospolitej z 26 kwietnia 2021 r., str. D6