O rozliczeniu przesądza ustawa

BDO W MEDIACH  Dokument w postaci wygenerowanego zestawienia transakcji z danej platformy internetowej osobno dla każdej z transakcji w dacie nabycia kryptowalut może być wystarczający do wykazania, że podatnik poniósł koszty uzyskania przychodu – opisuje wyrok NSA Rzeczpospolita (sygn. akt II FSK 3796/18).

 

Rafał Krysa, doradca podatkowy, starszy menadżer w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Krakowie komentując to orzeczenie na łamach gazety wskazuje, że komentowany wyrok NSA jest rozstrzygnięciem bardzo istotnym dla wszystkich osób inwestujących w waluty wirtualne. Po raz pierwszy bowiem NSA wypowiedział się w przedmiocie dokumentowania wydatków na nabycie walut wirtualnych w ramach wszelkiego rodzaju elektronicznych platform (giełd) do ich wymiany.

Istota problemu sprowadza się do właściwego dokumentowania wydatków na nabycie walut wirtualnych w kontekście przepisów regulujących prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz dokumentów księgowych, mogących stanowić podstawę zapisu w księdze w myśl przepisów wykonawczych dotyczących jej prowadzenia. Przepisy te nie odnoszą się bowiem wprost do tego typu dowodów. Z tego powodu Dyrektor KIS odmówił podatnikowi w zaskarżonej interpretacji możliwości zaliczenia wydatków na nabycie walut wirtualnych do kosztów podatkowych z uwagi na niewystarczające udokumentowanie tego typu wydatków na podstawie jedynie periodycznych zestawień dokonanych na takiej platformie transakcji.

Rozstrzygnięcie NSA należy uznać za w pełni zasadne i choć komentowany wyrok jest pierwszym wydanym przez NSA w przedmiotowej kwestii, to jednak wpisuje się w dotychczasową linię orzeczniczą pozostałych sądów administracyjnych. Sądy bowiem słusznie podkreślają, iż przepisy regulujące prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie wyłączają możliwości udokumentowania poniesienia kosztu innymi dokumentami (dowodami). Odmienny wniosek nie byłby do pogodzenia nie tylko z zasadą nadrzędności ustawy podatkowej nad przepisami wykonawczymi, jak i – zdaniem autora – konstytucyjną zasadą regulowania praw i obowiązków podatkowych przepisami rangi ustawowej. Odmienna bowiem interpretacja prowadziłaby bowiem do wniosku, iż przepisy rozporządzeń mogą pośrednio wpływać na zakres obowiązków materialnoprawnych podatników.

Miejmy nadzieję, że kolejne rozstrzygnięcia NSA w tym przedmiocie będą tożsame. Jedynie na marginesie dodać należy, iż Dyrektor KIS we wcześniej wydawanych interpretacjach indywidualnych nie prezentował tak radykalnego stanowiska.  Przykładowo w interpretacji indywidualnej nr 0113-KDIPT2-1.4011.349.2018.3.KO organ interpretacyjny dopuścił możliwość udokumentowania wydatku na nabycie walut wirtualnych na platformie (giełdzie) elektronicznej w oparciu o tego typu zestawienia i potrącenia ich w ciężar kosztów podatkowych. Należy mieć jedynie nadzieję, iż komentowane rozstrzygnięcie NSA wpłynie na ujednolicenie linii orzeczniczej Dyrektora KIS.

 

Cały artykuł został opublikowany w Rzeczpospolitej z 16 czerwca 2021 r., str. H7