BDO W MEDIACH Wprowadzone przez Polskę ograniczenie odliczenia VAT w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów jest sprzeczne z zasadami unijnymi - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 18 marca 2021 r. w sprawie C-895/19 (A), który na łamach Rzeczpospolitej opisuje Emilia Wolnowska, doradca podatkowy, Manager w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Poznaniu.
Ekspert BDO zwraca uwagę, że omawiany wyrok należy uznać za jeden z najistotniejszych dla polskich podatników w ciągu ostatnich lat. Dotyczy on nabyć towarów w handlu unijnym. Co do zasady przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów to kupujący zobowiązany jest do samoobliczenia podatku należnego, przy jednoczesnym prawie do odliczenia VAT w tym samym okresie. Zatem nawet w przypadku korekty wstecz, taka transakcja powinna być dla podatnika neutralna finansowo, gdyż podatnik nie powinien angażować swoich środków do zapłaty VAT. Polski ustawodawca wyszedł jednak poza ramy przepisów unijnych, warunkując odliczenie VAT od spełnienia przesłanek formalnych poprzez wprowadzenie ograniczenia czasowego. W praktyce oznacza to, że odliczenie VAT naliczonego w późniejszym terminie niż należnego może pociągać za sobą nie tylko, choćby tymczasowe, obciążenie ciężarem VAT podatników, ale również powstanie odsetek od zaległości podatkowych.
W ocenie Trybunału dodatkowe wymogi formalne polskiego ustawodawcy okazały się być niezgodne z zasadami unijnymi. Jeśli wymogi materialne są spełnione, to fiskusowi nie należy się żadna danina z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Z całą pewnością możemy się spodziewać zmiany przepisów. Kolejnym skutkiem będą również korekty składane przez podatników i wnioskowanie o zwrot niezasadnie zapłaconych odsetek.
Cała wnikliwa analiza w tym zakresie jest opublikowana w Rzeczpospolitej z 12 kwietnia 2021 r., str. D5
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO
Please fill out the following form to access the download.