Maseczki i kombinezony bez PIT i ZUS

BDO W MEDIACH  Jeśli pracownik dostanie z zakładu pracy odzież ochronną to nie płaci podatku i składek – pisze w Rzeczpospolitej Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.

Pomimo że ustawa o PIT w art. 12 ust.1 do źródeł przychodów ze stosunku pracy zalicza wartość nieodpłatnych świadczeń to nie oznacza, że każde świadczenie jakie pracodawca funduje swoim pracownikom nieodpłatnie jest przychodem podatkowym. W czasie szczególnego zagrożenia zakażenia wirusem Covid-19  pracodawcy podejmują różne środki zapobiegawcze mające na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia absencji  pracowników wobec tego zakupują dla nich ubiór ochronny.

Ukształtowana linia orzecznicza wskazuje, że nieodpłatne świadczenie to zdarzenie którego następstwem jest uzyskanie korzyści, przysporzenie w majątku kosztem innej osoby mające konkretny wymiar finansowy. Niewątpliwie otrzymanie przez pracownika nieodpłatnie odzieży ochronnej oraz maseczek powoduje po stronie pracownika korzyść majątkową, ponieważ zaoszczędził on własne środki na zakup maseczek i kombinezonów ale korzyść ta nie jest przychodem pracownika. Minister Finansów w objaśnieniach podatkowych z 21 lipca 2020 r. w sprawie nowych preferencji stosowanych w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu Covid-19 zgodnie z wyrokiem TK z 8 lipca 2014 r.(K 7/13) wskazał, że za przychód pracownika mogą być uznane nieodpłatne świadczenia, które zostały spełnione za zgodą pracownika, a więc skorzystał on z nich dobrowolnie, zostały spełnione w interesie pracownika, ponieważ przyniosły mu korzyść w postaci uniknięcia wydatku i korzyść ta jest przypisana indywidualnemu pracownikowi. Przesłanki te muszą być spełnione łącznie.

Mając na uwadze orzeczenie Trybunału oraz objaśnienia należy przyjąć, że pracownik osiągnie przychód jeżeli osiągnie korzyść o wymiarze finansowym i ma w tym interes wyłącznie dla siebie. Zakup przez pracodawcę z firmowych pieniędzy kombinezonów i maseczek dla pracowników leży wyłącznie w interesie pracodawcy, ponieważ zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby, przyczynia się do ograniczenia zwolnień lekarskich pracowników co ma wpływ na prawidłowy tok pracy, a więc nie stanowi przychodu podatkowego.

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 26 maja 2021 r., str.: H1-H2

 

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO

Please fill out the following form to access the download.