Jak zaksięgować import towarów z Wielkiej Brytanii

BDO W MEDIACH  Po upływie okresu przejściowego od 1 stycznia 2021 r., w przypadku VAT, Wielka Brytania traktowana jest jak kraj trzeci. Zatem dostawy towarów, które przed BREXIT traktowane były jako wewnątrzwspólnotowe dostawy i konsekwentnie wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów traktowane są jako eksport i import towarów – piszą na łamach Rzeczpospolitej Emilia Wolnowska - doradca podatkowy, Tax Manager, BDO biuro w Poznaniu oraz Klaudia Szmajduch – Supervisor, BDO biuro w Katowicach.

Analizowany przypadek dotyczy sytuacji, gdy polski podatnik VAT nabywa towary od podmiotu z Wielkiej Brytanii i towary te transportowane są do Polski celem zgłoszenia importu w polskich organach celnych przez polskiego podatnika. Natomiast, jeśli towary te uprzednio były już zaimportowane do innego kraju Unii Europejskiej a następnie przewożone są do Polski, transport pomiędzy tym krajem a Polską może być zakwalifikowany jako transakcja wewnątrzwspólnotowa.

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o VAT przez import towarów rozumie się przez to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Podatnikiem z tytułu przywozu towarów do Polski spoza terytorium Unii Europejskiej zobowiązanym do rozliczenia VAT od importu jest podmiot, na którym ciąży obowiązek uiszczenia cła. Co do zasady miejscem importu towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium UE (art. 26a ust. 1 ustawy o VAT). W opisanym przypadku podatnik dokonując importu działa w sowim imieniu i na swoją rzecz, niezbędne jest zatem posiadanie numeru EORI.

Przyjmując, że podatnik był zobowiązany do zapłaty podatku do urzędu celnego, odliczenia podatku naliczonego będzie mógł dokonać dopiero poprzez deklarację VAT. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 2 lit a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku wynikająca z otrzymanego dokumentu celnego. Zakładamy, że w omawianym przykładzie nie ma zastosowania procedura uproszczona, o której mowa w art. 33a ustawy o VAT.

Należy przy tym pamiętać o dochowaniu terminów do rozliczenia podatki naliczonego. Zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 1) ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał dokument celny. Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT jeśli podatnik nie dochował wskazanego wyżej terminu może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, bez konieczności dokonywania korekty deklaracji VAT.

Analizując prawo do odliczenia VAT należy mieć również na uwadze regulacje celne, w szczególności stosowane procedury oraz to który podmiot jest zgłaszającym (importerem). Może się bowiem zdarzyć tak, że VAT naliczonego nie odliczy ani importer (zgłaszający), który na gruncie ustawy o VAT nie jest właścicielem towaru, ani właściciel, który w świetle przepisów tej ustawy nie jest z kolei podatnikiem z tytułu importu towaru.

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 21 lipca 2021 r., str. H6