Fiskus opublikował zaktualizowany informator o TPR

TEMAT NA CZASIE  Opublikowany w październiku, zaktualizowany Informator TPR został wzbogacony o praktyczne przykłady prezentujące rekomendowany sposób wypełnienia informacji TPR m.in. dla transakcji finansowych, ubezpieczeniowych lub kontraktów wieloletnich.

22 października 2021 r. resort finansów opublikował zaktualizowane zestawienie odpowiedzi na pytania w zakresie obowiązków dotyczących raportowania cen transferowych (TPR Informacja o cenach transferowych – pytania i odpowiedzi, wydanie drugie, październik 2021). Jak tłumaczy ministerstwo, analiza informacji o cenach transferowych złożonych za 2019 r. przyczyniła się do rozszerzenia informatora TPR o dodatkowe zagadnienia zidentyfikowane jako wymagające doprecyzowania.

W celu uproszczenia procesu raportowania informacji o cenach transferowych oraz zapewnienia spójności danych, zaktualizowany Informator TPR zawiera praktyczne przykłady prezentujące rekomendowany sposób wypełnienia informacji TPR m.in. dla transakcji finansowych, ubezpieczeniowych lub kontraktów wieloletnich.

Warto zauważyć, że opublikowane pytania i odpowiedzi dotyczą wyłącznie sposobu rekomendowanej prezentacji danych w informacji TPR i nie dotyczą sytuacji, w których stan faktyczny został ustalony przez właściwy organ w ramach postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, czynności sprawdzających lub innych procedur prowadzonych przez organy podatkowe w indywidualnych sprawach podatników. Opracowanie dotyczy Informacji TPR-C (3) i TPR-P (3) według wzorów obowiązujących za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2019 r.

Co istotne informator nie stanowi interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego ani wyjaśnień przepisów prawa podatkowego (objaśnień podatkowych). Nie daje zatem wynikających z nich ochrony, w przypadku zastosowania się do tych informacji.

Warto w kontekście opublikowanego informatora przypomnieć, że w fazie opiniowania znajdują się obecnie datowane na 15 września projekty rozporządzeń zmieniających rozporządzenia TPR w zakresie podatków PIT i CIT. Projekty rozporządzeń opracowane zostały w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123). Ustawa ta obejmowała przepisy z obszaru cen transferowych, mające wpływ na obowiązek składania informacji o cenach transferowych (m.in. w zakresie raportowania tzw. transakcji rajowych, o których mowa w art. 11o ustawy CIT oraz art. 23za ustawy PIT). O szczegółach tych zmian Informowaliśmy już na naszych stronach wcześniej.

Zmienione przepisy rozporządzeń będą miały zastosowanie po raz pierwszy do informacji o cenach transferowych za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2020 r.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Unia skróciła listę rajów podatkowych https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2021/unia-skrocila-liste-rajow-podatkowych