Ewidencja księgowa w sytuacji zapłaty faktury na inny rachunek niż ujawniony na „białej liście”

BDO W MEDIACH Od 1 stycznia 2020 r. przepisy prawa podatkowego wprowadziły obowiązek weryfikacji kontrahentów w wykazie podatników VAT. Brak odpowiedniej weryfikacji i dokonanie zapłaty za fakturę na rachunek bankowy niezamieszczony na „białej liście” może w pewnych sytuacjach skutkować brakiem prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków udokumentowanych taką fakturą. Ponadto może skutkować również powstaniem odpowiedzialności solidarnej podatnika ze sprzedawcą w odniesieniu do kwoty podatku VAT związanego z takim zakupem – pisze Tomasz Hopej, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Krakowie.

W praktyce dokonanie zapłaty na rachunek nieujawniony na „białej liście” może dotyczyć następujących sytuacji: (1) sytuacja braku istnienia takiego obowiązku po stronie podatnika; (2) sytuacja, gdzie pomimo istnienia takiego obowiązku po stronie podatnika, nie dokonał on płatności na rachunek ujawniony na „białej liście” a następnie w ustawowym terminie dokonał stosownego zawiadomienia o tym fakcie; oraz (3) sytuacja, gdy pomimo istnienia takiego obowiązku po stronie podatnika, nie dokonał on płatności na rachunek ujawniony na „białej liście” i nie dokonał w ustawowym terminie zawiadomienia pozwalającego na uniknięcie negatywnych konsekwencji podatkowych z tym związanych.

To, z którą z opisanych sytuacji mamy do czynienia, decyduje o konieczności i ewentualnie o sposobie odzwierciedlenia konsekwencji tego typu zdarzenia w ewidencji księgowej podatnika oraz o jego obowiązkach dokumentacyjnych.

W pierwszym wypadku (1) fakt dokonania zapłaty na rachunek bankowy spoza „białej listy”, z uwagi na brak takiego obowiązku i brak szczególnych konsekwencji podatkowych z tym związanych, nie znajdzie bezpośredniego odzwierciedlenia w ewidencji księgowej podatnika. Brak takiego obowiązku wynikać zaś będzie wprost z charakteru danej transakcji i z już znajdujących się w dyspozycji podatnika dokumentów (np. łączna kwota transakcji nie przekracza 15 tys. zł, transakcja dot. czynności opodatkowanej innej niż sprzedaż krajowa rozliczana na zasadach ogólnych).

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 25 sierpnia 2021 r., str. H2