Sprzedaż nieruchomości za granicą z podatkiem czy bez

BDO W MEDIACH  Obowiązek zapłaty PIT w Polsce lub brak obowiązku podatkowego zależy od tego czy zbycie domu będzie miało miejsce przed czy już po przeprowadzce do kraju i ile czasu upłynęło od  nabycia – pisze w Rzeczpospolitej Lidia Rubińska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.

Małżeństwo z Polski mieszka od 12 lat w Szkocji. Małżonkowie kupili dom we wspólności majątkowej w Szkocji w październiku 2016 r. Na początku roku małżonkowie zamierzają wrócić do Polski na stałe i sprzedać dom w Szkocji. Czy z tytułu sprzedaży domu położonego za granicą małżonkowie zapłacą podatek dochodowy w Polsce. – pyta czytelniczka.

W świetle ustawy o PIT osoby, które nie mają miejsca zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu w Polsce tylko od dochodów osiąganych na terytorium Polski. Za dochody osiągane na terytorium Polski uważa się m.in. dochody z pracy wykonywanej w Polsce na podstawie umowy o pracę, dochody z działalności wykonywanej osobiście na terytorium Polski, a więc umowy zlecenie, umowy o dzieło wykonywanej w Polsce, dochody z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Polski albo dochody z położonej w Polsce nieruchomości lub zbycia jej w całości, w części albo zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości. Za osobę mieszkającą w Polsce uznaje się przy tym osobę, która przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym lub posiada w Polsce centrum interesów życiowych. Zatem osoby, które przebywają za granicą i posiadają tam ośrodek interesów życiowych, traktowani są jak cudzoziemcy, a więc w tym przypadku małżonkowie są rezydentami Szkocji.

Na podstawie art. 4a ustawy o PIT zasady te stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Wobec tego na podstawie art. 13 ust. 1 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania  wynika, że zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie, z przeniesienia własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6 niniejszej Konwencji, i położonego w drugim umawiającym się państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie.

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 4 stycznia 2021 r., str. D5