W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Cookie.
  • Bycie podatnikiem VAT to za mało, by nie płacić PCC
Artykuł:

Bycie podatnikiem VAT to za mało, by nie płacić PCC

15 czerwca 2020

Lidia Rubińska |

Nie ma podatku od czynności cywilnoprawnych, gdy konkretna transakcja jest objęta podatkiem od towarów i usług jako realizowana w ramach działalności gospodarczej lub gdy jedna ze stron tej czynności jest zwolniona z VAT – pisze Lidia Rubińska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO w Rzeczpospolitej.

Spółka z siedziba w Warszawie o statusie podatnika VAT prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Spółka zamierza udzielić jednorazowej, oprocentowanej pożyczki francuskiej spółce powiązanej w kwocie 1 mln zł. Czy pożyczka udzielona przez spółkę polską zagranicznej spółce powiązanej powinna być opodatkowana VAT? – pyta czytelniczka.

Według art. 15 ust. 2 ustawy o VAT podatnikami tego podatku są osoby wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Za działalność gospodarczą ustawa ta uznaje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z powołanych przepisów wynika, że działalność gospodarcza obejmuje m.in. wszelką działalność usługodawców, a także czynności polegające na wykorzystywaniu towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Opodatkowanie VAT określonej transakcji wymaga więc każdorazowo ustalenia czy w odniesieniu do tej transakcji podmiot występował w charakterze podatnika VAT, a więc czy transakcja ta została zawarta w ramach działalności gospodarczej. Wobec tego ani formalny status podmiotu udzielającego pożyczki jako podatnika VAT, ani okoliczność, że czynność została wykonana jednorazowo lub kilkakrotnie nie decydują o opodatkowaniu tej czynności VAT. Pogląd taki zaprezentował NSA w wyroku z 24 czerwca 2016 r. (II FSK 1493/14), stwierdzając, że ”ani formalny status podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, ani okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości, nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, że w odniesieniu do tej konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. A zatem odpowiedź na pytanie, czy dany podmiot w odniesieniu do danej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do konkretnych okoliczności faktycznych danej sprawy”.

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 15 czerwca 2020 r., str.: D4-D5