W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Cookie.
  • Honoraria autorskie dla pracownika – co ze składkami
Biuletyn Prawo Pracy i HR:

Honoraria autorskie dla pracownika – co ze składkami

15 marca 2019

Bogdan Majkowski, "Ubezpieczenia społeczne w praktyce" |

Część naszych pracowników otrzymuje dodatkowo honoraria autorskie za teksty publikowane na naszej stronie internetowej. Czy tego rodzaju wypłaty uwzględniamy w podstawie wymiaru składek?

Odpowiedź: Pracodawca powinien honoraria zsumować z wynagrodzeniem za pracę i oskładkować na ogólnych zasadach.

W przedstawionej w pytaniu sytuacji prócz wynagrodzeń za pracę pracownicy otrzymują dodatkowo honoraria autorskie za teksty wykorzystywane przez pracodawcę.

Nie wiemy, na jakiej podstawie ta dodatkowa praca jest wykonywana. Może być ona świadczona w ramach podstawowej umowy o pracę. W takim przypadku wspomniane honoraria należy potraktować jako jeden ze składników wynagrodzenia.

Z pracownikami mogą być też zawarte odrębne umowy cywilnoprawne, tj. umowa zlecenia lub umowa o dzieło. W takiej sytuacji odpowiednio stosujemy art. 8 ust. 2a oraz art. 18 ust. 1a ustawy systemowej. Pierwszy z przywołanych przepisów wyjaśnia, że za pracownika w rozumieniu tej ustawy uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, wobec której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowa taka zawarta została z własnym pracodawcą lub praca wykonywana w jej ramach  świadczona jest na jego rzecz. Z drugiego przepisu wynika, że w takim przypadku w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a więc i na pozostałe rodzaje ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenie zdrowotne, uwzględnia się również przychód osiągany z umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracodawcą lub wykonywanej na jego rzecz.

Honoraria autorskie przysługujące pracownikom nie są wymienione w rozporządzeniu składkowym jako przychód zwolniony z oskładkowania, dlatego też bez względu na to, w oparciu o jaką umowę są one wypłacane, należy je uwzględnić w podstawie wymiaru składek i oskładkować na wszystkie rodzaje ubezpieczeń według zasad przewidzianych dla pracowników.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11–12, art. 8 ust. 2a, art. 18 ust. 1–1a oraz ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 300 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1 oraz ust. 5–6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 1510 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1949).