W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Cookie.
  • Gdy dwóch komorników zajmuje pracownikowi pensję
Biuletyn Prawo Pracy i HR:

Gdy dwóch komorników zajmuje pracownikowi pensję

22 sierpnia 2018

Mariusz Pigulski, "Płace w firmie" |

Zwracam się z prośbą o udzielenie informacji w przypadku zbiegu zajęć komorniczych. Pracownik posiada zajęcie wynagrodzenia za pracę  które jest w każdym miesiącu przekazywane komornikowi. W lipcu tego roku zwrócił się do nas kolejny komornik który wezwał do regulowania zajęcia wynagrodzenia za pracę twierdząc że jest komornikiem właściwym ponieważ obszar gdzie zajęcie jest dokonywane jest jego rewirem  komorniczym powołując się na przepisy art. 773 ze znaczkiem 1§1 kpc. Proszę o odpowiedź, komu należy przekazywać zajęcie? Czy komornikowi, który jako pierwszy zwrócił się do nas o dokonywanie potrąceń oraz posiada wyższą kwotę, czy drugiemu komornikowi który pracuje na naszym terenie?

Przy zbiegu egzekucji komorniczej do pensji pracowniczej pracodawca zobowiązany jest do zawiadomienia komorników o takiej sytuacji (w ciągu 7 dni od otrzymania pisma o kolejnym zajęciu wynagrodzenia). Niemniej jednak to zakład pracy sam weryfikuje, który komornik jest właściwy, według kryterium przede wszystkim zamieszkania lub pobytu zadłużonego pracownika. W opisanej sytuacji wskazany jest telefoniczny kontakt z obiema kancelariami komorniczymi, co może przyspieszyć rozstrzygnięcie ewentualnych wątpliwości podmiotu zatrudniającego.

W razie gdy do tego wynagrodzenia za pracę tego samego pracownika zostało skierowane kolejne zajęcie przez innego komornika sądowego, prowadzenie obu postępowań egzekucyjnych co do zasady przejmuje z mocy ustawy komornik właściwy według ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego. Tak stanowi art. 7731 przywołanego aktu prawnego. Nie jest w tym celu potrzebne orzeczenie sądu.

Łączne prowadzenie obu egzekucji sądowych jest zadaniem komornika właściwego miejscowo, czyli według miejsca:

  • zamieszkania pracownika dłużnika (tj. miejsca przebywania pracownika z zamiarem stałego pobytu),
  • pobytu pracownika dłużnika – gdy nie ma on w Polsce miejsca zamieszkania,
  • ostatniego zamieszkania w kraju pracownika dłużnika – jeżeli miejsce jego pobytu nie jest znane bądź leży poza Polską.

W sytuacji, w której na podstawie wskazanych kryteriów więcej niż jeden komornik jest właściwy albo żaden nie jest właściwy, łączne postępowania prowadzi komornik, który pierwszy wszczął egzekucję z tego wynagrodzenia.

Pracodawca ma obowiązek pisemnie poinformować obu komorników o zaistniałym zbiegu egzekucji sądowych, w ciągu 7 dni od jego powstania czyli od dnia otrzymania pisma o kolejnym zajęciu wynagrodzenia zatrudnionej osoby.

Podstawa prawna:

  • art. 7731, art. 895 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1360 ze zm.).

Znajdź praktyczne rozwiązania z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz podatków pomocne w prawidłowym rozliczaniu płac i naliczaniu wynagrodzeń w 2018 r.
www.placewfirmie.pl