W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Cookie.
  • Czy karty multisport przekazane zleceniobiorcom są zwolnione ze składek?
Biuletyn:

Czy karty multisport przekazane zleceniobiorcom są zwolnione ze składek?

18 maja 2017

Andrzej Radzisław, "Ubezpieczenia społeczne w praktyce" |

Pytanie: W naszej firmie planujemy przekazywać zleceniobiorcom karty multisport. Czy takie świadczenia mogą zostać zwolnione od składek? Jakie warunki muszą zostać spełnione? Nie mamy regulaminu wynagrodzeń i dlatego mamy wątpliwości, w jaki sposób wprowadzić odpowiednie zapisy?

Odpowiedź: Zapisy dotyczące kart dla zleceniobiorców można zawrzeć w treści umowy zlecenia, przygotowując odpowiedni aneks. 

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców stanowi przychód uzyskiwany w związku z wykonywaniem umowy zlecenia, jeżeli odpłatność w umowie została określona kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej albo prowizyjnie.

Jeżeli płatnik składek zakupi karty multisport i przekaże je swoim zleceniobiorcom, to uzyskają oni przychód, od którego trzeba naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Otrzymanie karty jest bowiem bezpośrednio związane z wykonywaniem umowy zlecenia. Jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi zakupione przez płatnika, wartość pieniężną świadczenia ustala się według cen ich zakupu. Zasadę tę stosujemy, gdy przekazujemy karty bezpłatnie.

Warto zwrócić uwagę na to, że przychód związany z przekazaniem kart może zostać zwolniony od składek na podstawie § 2 pkt 26 rozporządzenia składkowego. Na podstawie tego przepisu zwolnione od składek są korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagrodzeniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Przepis można zastosować do kart multisport przekazywanych zleceniobiorcom. Zgodnie bowiem z § 5 ust. 2 rozporządzenia, wyłączenia zawarte w rozporządzeniu stosuje się odpowiednio przy ustalaniu podstawy wymiaru składek zleceniobiorców. Odpowiedni zapis może zostać zamieszczony w treści zawartej umowy zlecenia. Możemy więc to zrobić w formie aneksu.

Gdyby płatnik bez wprowadzenia odpowiednich zapisów przekazywał karty swoim zleceniobiorcom, to różnica między kosztem zakupu karty a odpłatnością ponoszoną przez ubezpieczonego stanowiłaby podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

Podstawa prawna: § 2 pkt 26, § 3 pkt 2, § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2236).