• Po upływie okresu przedawnienia podatnik nie odzyska nadpłaty
Artykuł:

Po upływie okresu przedawnienia podatnik nie odzyska nadpłaty

29 stycznia 2018

Marek Sporny , Starszy Menadżer w Dziale Doradztwa Podatkowego, doradca podatkowy |

Zasady równoważności i skuteczności nie zabraniają, aby według prawa krajowego możliwe było oddalenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku od wartości dodanej, gdy pismo zostało złożone po upływie terminu przedawnienia - tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 20 grudnia 2017 r. (C500/16 Caterpillar Financial Services sp. z o. o.).

Marek Sporny, Senior Tax Manager w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO w swoim komentarzu dla Rzeczpospolitej zwraca uwagę, że Trybunał zastrzegł, że prawo UE stoi na przeszkodzie powołaniu się przez organ krajowy na upływ rozsądnego terminu przedawnienia jedynie w sytuacji, gdy zachowanie organów krajowych w połączeniu z istnieniem instytucji prekluzji doprowadziłoby do całkowitego pozbawienia danej osoby możliwości dochodzenia swoich praw przed sądami krajowymi.

 - Wydaje się, że jedynym skutecznym rozwiązaniem dla podatników, w kontekście komentowanego wyroku, jest ewentualne skierowanie danej sprawy na drogę postępowania sądowo-administracyjnego i tym samym zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - komentuje Marek Sporny.

Cały opis wyroku wraz z komentarzem Eksperta BDO można przeczytać w Rzeczpospolitej z 29 stycznia 2018 r., str. D6