• Korekta możliwa także po upływie przedawnienia
Artykuł:

Korekta możliwa także po upływie przedawnienia

23 kwietnia 2018

Paulina Bąk , Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego, radca prawny |

Jeżeli podatnik dostał faktury korygujące od kontrahenta, który po kontroli otrzymał decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego, to powinien mieć prawo je uwzględnić, mimo że termin na złożenie korekty już minął - tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 12 kwietnia 2018 r. (C-8/17 Biosafe – Indústria de Reciclagens S.A.).

Paulina Bąk, Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, w swoim komentarzu dla Rzeczpospolitej zwraca uwagę, że komentowany wyrok nie zapadł w polskiej sprawie, ma znaczenie także dla polskich podatników. Zgodnie z art. 79 § 2 ordynacji podatkowej prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty oraz wniosku o zwrot nadpłaty wygasa po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

- Miejmy nadzieje, że zaprezentowany przez TSUE tok rozumowania przyjmie się na gruncie polskiej ustawy o VAT. Obecnie zdarzają się wyroki, w których sądy wskazują na możliwość skorygowania VAT naliczonego także po upływie terminu przedawnienia. Takim wyrokiem jest np. nieprawomocny wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 3 marca 2018 r. (I SA/Go 5/17) - komentuje Paulina Bąk.

Cały opis wyroku wraz z komentarzem Eksperta BDO można przeczytać w Rzeczpospolitej z 23 kwietnia 2018 r., str. D7