• Kiedy zarobki z zagranicy trzeba wykazać w Polsce
Artykuł:

Kiedy zarobki z zagranicy trzeba wykazać w Polsce

12 lutego 2018

Magdalena Ciałkowska , Menadżer w Dziale Business Services & Outsourcing |

Jeśli podatnik w 2017 r. uzyskał przychód nad Wisłą i w innym kraju, to może mieć obowiązek rozliczenia całości wynagrodzenia przed polskim fiskusem. Zależy to od tego, ile czasu przebywał w Polsce i gdzie ma centrum interesów życiowych - wyjaśnia w Rzeczpospolitej Magdalena Ciałkowska, menadżer ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Administracji Kadrowo-Płacowej w Dziale Usług Księgowych BDO.

Ekspert BDO dodaje, że wyjątkowo uważnie powinni podejść do obowiązku rozliczenia ci podatnicy, którzy w danym roku uzyskali przychody z kilku źródeł, w tym przychód z pracy wykonywanej za granicą. Od tego bowiem w jakim kraju został osiągnięty przychód zależeć będzie metoda, którą należy zastosować do rozliczenia łącznych przychodów tak, aby m.in. nie doszło do podwójnego opodatkowania.

- W związku z tym, że obowiązkiem podatnika jest rozliczenie się z całego przychodu, niezależnie od kraju uzyskania go, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania Polska podpisała kilkadziesiąt umów międzynarodowych w tym zakresie - komentuje Magdalena Ciałkowska.

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 12 lutego 2018 r., str. D2