• Jak długo może być weryfikowana zasadność zwrotu VAT
Artykuł:

Jak długo może być weryfikowana zasadność zwrotu VAT

07 maja 2018

Kamil Mysłek , Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego |

Przedłużając termin zwrotu podatku organy dopuszczają się wielu uchybień. Przedsiębiorcy powinni patrzeć urzędnikom na ręce, bo powołując się na dostrzeżone błędy mogą domagać się wcześniejszego oddania im nadpłaconych kwot - wyjaśnia w Rzeczpospolitej Kamil Mysłek, Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.

Ekspert BDO dodaje, że nie zawsze koniec weryfikacji zasadności zwrotu VAT jest równoznaczny z końcem kontroli podatkowej, w ramach której jest ona weryfikowana. Często bowiem, na skutek konieczności weryfikacji zasadności zwrotu VAT, urząd skarbowy wszczyna kontrolę podatkową, która dotyczy wszystkich transakcji podatnika w danym okresie, a nie tylko tych, które wpływają na wygenerowanie kwoty VAT do zwrotu. 

- Organ podatkowy może bowiem przedłużyć termin zwrotu VAT do czasu zakończenia weryfikacji jego zasadności.Jak wskazano w artykule urząd skarbowy może prowadzić weryfikację zasadności zwrotu VAT właściwie tak długo, jak jest to konieczne i nie ma żadnych formalnych ograniczeń w tym zakresie - komentuje Kamil Mysłek.

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 7 maja 2018 r., str. D6