• Zmieńmy system rad nadzorczych
Artykuł:

Zmieńmy system rad nadzorczych

26 kwietnia 2017

dr Andrè Helin , Prezes BDO |

Rząd miał możliwość skorzystania z łagodniejszych reguł umożliwiających rozwój branży audytorskiej, ale wybrał najbardziej rygorystyczne przepisy, które prawdopodobnie po kilku latach i tak zostaną zmienione – wyjaśnia w rozmowie z Rzeczpospolitą Andre Helin, Prezes BDO.

Jak w praktyce wygląda współpraca audytora z radą nadzorczą?

- W konsekwencji dynamicznie zmieniających się przepisów u większości członków rad nadal można zaobserwować dość małe zrozumienie zasad rachunkowości i sprawozdawczości finansowej.

Czego na przykład brakuje?

- Z reguły większość członków rady, zwłaszcza w mniejszych i średnich przedsiębiorstwach, ma nastawienie głównie prorynkowe i skupia swoją aktywność na kwestiach takich jak marketing czy produkcja. Z kolei aktywność pozostałych członków skupia się zazwyczaj na kwestiach stricte prawnych. To powoduje, że audytor w całej tej układance staje się dość dziwnym elementem, funkcjonującym w hermetycznym środowisku.

Audytorzy nie pozostają tu chyba bez winy...

- Rzeczywiście, sposób ich postrzegania przez władze spółek, a często także i rynek, w pewnej mierze spowodowany jest brakiem lub nieprawidłowościami w komunikacji ze strony biegłych. Zachodzi zatem potrzeba wzajemnej edukacji i wzmocnienia współpracy. Tę rolę ma właśnie spełniać komitet audytu, którego nowa ustawa o biegłych rewidentach wyposaża w lepsze narzędzia pracy, ale też stawia nowe wyzwania i wzmacnia jego odpowiedzialność karną.

Jaka właściwie powinna być forma rady nadzorczej -nadzorująca czy zarządcza?

- Aktualnie obowiązujące przepisy Kodeksu Spółek Handlowych bazują na tradycji niemieckiej i preferują działania rady jako organu nadzorującego. Te postanowienia w praktyce kolidują z przepisami ustawy o rachunkowości czy projektem ustawy o biegłych rewidentach wzorowanej na międzynarodowych standardach rachunkowości i rewizji finansowej opartych na tradycji anglosaskiej,a więc na modelu rady o charakterze zarządczym, gdzie rola zarządu i rady jest płynna i przenika się wzajemnie.

Cały wywiad z Prezesem BDO Andre Helin można przeczytać w Rzeczpospolitej z 26 kwietnia 2017 r., str. B16