• Kiedy usługi świadczone przez studentów są zwolnione z VAT
Artykuł:

Kiedy usługi świadczone przez studentów są zwolnione z VAT

15 maja 2017

Odpłatne wykonywanie przez uczniów w ramach ich nauki usług gastronomicznych i rozrywkowych na rzecz osób trzecich może być uznane za usługi „ściśle związane” ze świadczeniem głównym polegającym na kształceniu - tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 4 maja 2017 r. (C 699/15).

Magdalena Szlembarska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO komentując to orzeczenie na łamach Rzeczpospolitej zwraca uwagę, że świadczenie pomocnicze jest opodatkowane tak jak główne.

Ekspert BDO dodaje, że wcześniejsze orzecznictwo TSUE wskazuje na to, że dane świadczenie może być uznane za pomocnicze względem świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi celu samego w sobie, lecz jest środkiem służącym jak najlepszemu skorzystaniu ze świadczenia głównego. Dlatego też, w analizowanym wyroku głównym zagadnieniem, które badał TSUE, było określenie czy świadczenia wykonywane przez studentów można traktować jako pomocnicze wobec świadczenia głównego jakim są usługi gastronomiczne oraz rozrywkowe. W opisanych okolicznościach czynności takie mogą zostać uznane za usługi „ściśle związane” ze świadczeniem głównym polegającym na kształceniu i w związku z tym mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. 

Cały komentarz Eksperta BDO można przeczytać w Rzeczpospolitej z 15 maja 2017 r., str. D6