• Łatwiej zmienić księgowego niż informatyka?
Artykuł:

Łatwiej zmienić księgowego niż informatyka?

26 kwietnia 2017

Edyta Kalińska , Partner w Dziale Rewizji Finansowej, Region Zachód |

Trudno wyobrazić sobie badanie sprawozdania finansowego bez weryfikacji kontroli nad systemami informatycznymi jednostki. Brak szczegółowych pisemnych procedur i polityk IT utrudnia to zadanie, ale także zwiększa zagrożenie dla firmy - wyjaśnia Edyta Kalińska, Regionalny Partner Zarządzający w Dziale Rewizji Finansowej BDO z biura w Poznaniu.

Ekspert BDO dodaje, że branżą w największym stopniu opartą na działaniu systemów IT jest branża finansowa. Jednostki takie jak banki czy zakłady ubezpieczeń przetwarzają ogromne ilości danych, a z ich aplikacji korzystają jednocześnie tysiące użytkowników. Dodatkowo, aktualne dane są udostępniane na bieżąco online.

Właśnie w sektorze finansowym niezawodność używanych systemów jest szczególnie ważna. W instytucjach finansowych nawet niewielkie, chwiliowe problemy z działaniem systemów mogą stać się problemami krytycznymi. Przy tak powszechnym i rozległym wykorzystaniu systemów IT zapewnienie ich bezpieczeństwa i wiarygodności przechowywanych w nich danych oraz generowanych z nich informacji stało się kluczowym obszarem ryzyka, które musi być zabezpieczone odpowiednimi procedurami kontrolnymi.

W przypadku, gdy kluczowe procesy w przedsiębiorstwie przebiegają z wykorzystaniem systemów informatycznych, awaria systemu może spowodować przestoje i problemy z codzienną działalnością, która zostanie w ten sposób przerwana lub zakłócona. W przypadku sektora finansowego problemy systemowe mogą zepsuć instytucji finansowej reputację, a nawet skutkować utratą klientów.

Cały artykuł wraz z przykładami można przeczytać w Rzeczpospolitej z 26 kwietnia 2017 r., str. H2