• Przekroczenie skali podatkowej. O wyższej zaliczce raz decyduje pracownik, a raz pracodawca
Artykuł:

Przekroczenie skali podatkowej. O wyższej zaliczce raz decyduje pracownik, a raz pracodawca

15 grudnia 2016

Magdalena Ciałkowska , Menadżer w Dziale Business Services & Outsourcing |

Podatnik może mieć wpływ na procent pobieranej przez pracodawcę zaliczki na podatek dochodowy. Wystarczy, że złoży pracodawcy stosowne oświadczenie, zobowiązując go do pobierania wyższej zaliczki - wyjaśnia na łamach Dziennika Gazety Prawnej Magdalena Ciałkowska, Menadżer ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Administracji Kadrowo-Płacowej w Dziale Business Services & Outsourcing.

Ekspert BDO dodaje, że pracodawca ma obowiązek pobierania większej zaliczki na podatek dochodowy w miesiącu  następującym po miesiącu przekroczenia. Nie może wymagać od pracownika oświadczenia o osiągniętym przychodzie w danym roku kalendarzowym.

Podatnik może w każdej chwili złożyć oświadczenie z prośbą o stosowanie wyższej zaliczki. Jest to niezwykle ważne w przypadku chociażby zmiany pracodawcy w trakcie roku. Jest to jednak indywidualny wybór podatnika. Pracodawca nie może narzucać mu swojej woli w tej kwestii.

Cały schemat nt. przekroczenia skali podatkowej jest dostępny w Dzienniku Gazecie Prawnej  z 15 grudnia 2016 r., str. C8