Fiskus zarabia na zwolnieniu ze składek ZUS

Przedsiębiorcy, którzy nie zawiesili swojej działalności i uzyskali w związku z pandemią zwolnienie z opłacania składek ZUS muszą liczyć się z tym, że korzyści finansowe związane z brakiem płatności składek będą niższe od spodziewanych nawet o 515 zł. 

W ramach uchwalonych przepisów antykryzysowych przedsiębiorcy prowadzący firmy jednoosobowe oraz zatrudniający do 49 pracowników zyskali możliwość uzyskania zwolnienia z obowiązku opłacania składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku (po spełnianiu określonych warunków, o czym pisaliśmy szczegółowo w naszych alertach podatkowych).

Teraz okazuje się, że zysk w kasie przedsiębiorcy może być dużo niższy od spodziewanego. Część uzyskanej pomocy zabierze bowiem w postaci wyższej zaliczki na podatek fiskus. 

W tym roku przedsiębiorcy płacący składki od tzw. minimalnej podstawy, wpłacają na konto ZUS 1431,48 zł miesięcznie. Są to łącznie składki na ubezpieczeni społeczne i zdrowotne. Wydawać by się zatem mogło, że dokładnie o tyle więcej zostanie w ich kieszeniach po uzyskaniu zwolnienia ze opłacania przez trzy miesiące składek ZUS. Tak jednak nie jest. Jeśli przedsiębiorca nadal uzyskuje dochody i opłaca zaliczki na podatek korzyść będzie dużo niższa. Część uzyskanej w ten sposób pomocy trzeba będzie oddać płacąc wyższą zaliczkę.

Jest tak dlatego, że przy obliczaniu zaliczek na podatek najpierw odliczamy od dochodu zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne (1069,14 zł), później zaś od obliczanego od tak pomniejszonego dochodu podatku odliczana jest składka zdrowotna (płacimy 362,34 zł, ale odliczyć możemy tylko 312,06 zł). Jeśli tych odliczeń nie ma, wyższa jest zarówno podstawa obliczenia podatku, jak i wpłacany później na rachunek podatkowy podatnika podatek. 

Kiedy odliczeń dokonujemy (a wolno to robić tylko gdy składki zapłacono) składki na ubezpieczenia społeczne obniżają podatek o około 203,14 zł, zaś składka zdrowotna o 312,06 zł. W sumie zatem, zaliczka płacona po uzyskaniu zwolnienia z opłacania tych składek będzie dla podatników podatku liniowego wyższa o 515 zł (dla podatników opodatkowanych według skali byłoby to 494 zł). Zamiast spodziewanego zysku w portfelu w postaci dodatkowych 1431,48 zł przedsiębiorca musi spodziewać się, że zyska zaledwie 916,48 zł. 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/Tagi: