• Prokuratura będzie wnikliwe przyglądać się przetargom i fakturom

Prokuratura będzie wnikliwe przyglądać się przetargom i fakturom

04 lutego 2019

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało obszerną nowelizację kodeksu karnego, która w sposób zdecydowany zaostrza kary za najpoważniejsze przestępstwa, w tym gospodarcze, a także wprowadza nowe rodzaje przestępstw, takie jak np. kradzież karty kredytowej. Prokuratura zyska także prawo sprawdzania każdego przetargu.

Po tym jak zaostrzono kary dla oszustów VAT-owskich, teraz Ministerstwo Sprawiedliwości chce dalszego zaostrzenia kar, m.in. dla łapówkarzy. Dziś kara za przyjęcie łapówki powyżej 200 tys. zł to od 2 do 12 lat więzienia. Po zmianie przepisów ma to już być od 3 do nawet 20 lat. Wzrosną też kary za fałszowanie faktur VAT. Obecnie, jeśli dochodzi do fałszowania faktur na wielką skalę (czyli gdy dotyczy to kwot powyżej 10 milionów złotych) sprawcy grozi od 5 do 15 lat lub 25 lat więzienia. Po nowelizacji osobę fałszującą faktury będzie można skazać od 5 do 25 lat więzienia. Zdaniem resortu sprawiedliwości pozwoli to karać takich sprawców w bardziej elastyczny sposób (daje możliwość wymierzania kar w przedziale między 15 a 25 lat, co obecnie możliwe nie jest). 
Zmiana przepisów ma dotyczyć także przestępstw związanych z „ustawianiem” przetargów. Przede wszystkim nowe przepisy będą przewidywały, że w budzących wątpliwości sprawach prokuratura będzie mogła podejmować działania z urzędu nie czekając na złożenie zawiadomienia. Oznacza to, że praktycznie każdy przetarg będzie mógł być prześwietlony przez prokuraturę nawet, gdy ta nie otrzyma żadnych informacji o nieprawidłowościach w sposobie jego przeprowadzenia. Co więcej, prokuratura będzie mogła podjąć takie działania na każdym etapie postepowania przetargowego, a zatem zarówno na etapie jego przygotowywania, trwania postępowania przetargowego, jak i już po jego zakończeniu.
Nowe przepisy mają także rozwiać istniejące dziś wątpliwości dotyczące nowych rodzajów przestępstw. Dotyczy to np. osób, które dokonują transakcji cudzą kartą płatniczą albo dokonują internetowych przelewów z konta innej osoby bez zgody jego właściciela. Dziś nie bardzo wiadomo jak taka kradzież powinna być klasyfikowana. Po zmianie przepisów ma być jasne, że przestępstwo takie będzie karane nie jak zwykła kradzież, ale jak kradzież z włamaniem, za które grozi od roku do 10 lat więzienia.
W znowelizowanych przepisach ma pojawić się także kara za uporczywe nękanie w celu zwrotu wierzytelności. Chodzi w tym przypadku o praktyki nieuczciwych firm windykacyjnych. Za takie przestępstwo ma grozić do 5 lat więzienia. Nowym rodzajem przestępstwa ma być także uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem. Ma za nie grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Dziś grozi jedynie egzekucja komornicza.
Nowelizacja zaostrzy także kary za niektóre inne przestępstwa o charakterze kryminalnym, takie jak rozbój, udział w zorganizowanej grupie przestępczej, porwanie dla okupu, czy handel ludźmi.
Warto zauważyć, że zaostrzenie przepisów kodeksu karnego to nie jedyne zmiany w tym obszarze, które powinny zwrócić naszą uwagę. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało również nowelizację kodeksu karnego skarbowego, która również w zasadniczy sposób zaostrza kary – w tym przypadku za przestępstwa i wykroczenia skarbowe.

Więcej na temat zmian w przepisach karnych skarbowych można przeczytać: https://www.bdo.pl/pl-pl/aktualnosci/2019/rzad-zaostrzy-kary-dla-podatnikow-mandat-nawet-ponad-11-tys-z%C5%82

Zobacz też nasze infografiki na Instagramie: https://www.instagram.com/bdo_poland/