• Relacje gospodarcze polsko-niemieckie są stabilne

Relacje gospodarcze polsko-niemieckie są stabilne

Anna Misztela , Head of German DACH Desk |

13 grudnia 2017

Polsko-niemiecka aktywność gospodarcza oddzieliła się od ogólnego klimatu politycznego. Relacje gospodarcze pomiędzy Polską a naszym Zachodnim sąsiadem są stabilne, a tendencje rynkowe pokazują, że ten stan prawdopodobnie nadal się utrzyma – uważa Anna Misztela, Head of German Desk w BDO.

Więzi gospodarcze pomiędzy Polską a Niemcami niewątpliwie zawężają się, efektem czego znaczenie Polski jako partnera handlowego Niemiec rośnie. Świadczą o tym pojawiające się niemal codziennie ogłoszenia niemieckich firm o nowych inwestycjach w zakłady produkcyjne w Polsce (m.in. BASF, Miele, Mahle), rozbudowa linii produkcyjnych (m.in. Frosta) oraz rosnący eksport do Niemiec, który według najnowszych danych głównego Urzędu Statystycznego zwiększył się o 10,1% r/r i wyniósł 46 099,7 mln euro w styczniu-październiku br., zaś import w tym czasie wzrósł o 8,7% r/r do 38 245,5 mln euro. Jak możemy obserwować, główne branże na polskim rynku, w których inwestują Niemcy, to sektor motoryzacyjny, chemiczny oraz IT.

Ponadto mając na uwadze pojawiające się na rynku prognozy, że ten rok (po dobrym 2016 r., gdzie liczba nowych projektów BIZ przekroczyła 250) będzie kolejnym rekordowym pod względem wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych, można spodziewać się utrzymania stabilnych relacji gospodarczych z naszymi Zachodnimi sąsiadami. Obserwujemy to również w naszej branży rozmawiając z przedsiębiorstwami z krajów niemieckojęzycznych, które w naszym kraju nie tylko zakładają spółki czy oddziały, ale rozważają przeniesienie do Polski Centrów Usług Wspólnych (SSC).